Otto Game Jam | In Sanity

Otto Game Jam

In Sanity, 25 Eylül tarihinde başlayan Otto Game Jam isimli bir etkinlik için 48 saatlik sürede geliştirdiğimiz bir oyun. Öncelikle Game Jam hakkında bilgi vereyim (katıldığımız ilk game jam o yüzden daha spesifik detaylar varsa tam olarak aktaramayabilirim) Game Jam'in temel prensibi kısıtlı zaman içerisinde (48 saat gibi) bir tema üzerine oyun geliştirmek. Aslında işin en eğlenceli kısmı burası çünkü 48 saatin çoğu bizim için tam anlamıyla çalışarak geçti(tabi bu durum birçok kişi için aynı şekilde) ama bizde çalışma süresinin uzaması bir takım aksaklıkların olmasından kaynaklı ilk çalışmaya başladığım üç saatin sonunda( yapay zekalar ve çevre tasarımı üzerine çalışıyordum) kullanmış olduğumuz oyun motoru Unreal Engine crash verdi(...) Buradaki üç nokta cümlenin devamı olmasından ziyade o an içimde oluşan hislerin bir yansıması. Tabi bu çalışmayı Otto Game Jam 'in oluşturmuş olduğu discord grubunun kendi ekibimize ait olan sohbet odasında görüntülerini paylaşmış olmam çevreyi tekrar oturtma işini kısa süreye indirgedi (evet kayıt etmemiştim...). Aksaklıklar bundan ibaret değildi. Ekiple benim evimde çalışıyorduk ve arkadaşlarım laptop kullanırken ben masaüstü bilgisayar kullanıyordum elektriklerin kesilmesiyle maalesef ben bir süre daha çalışamadım. Yarım saat - kırkbeş dakika kadar.

Insanity

Yaptığımız oyuna gelicek olursam yaptığımız işten açıkçası memnunum mükemmel yada iyi sayılmaz ama 48 saat içerisinde temel bir hikaye yazıp bu hikayenin koşullarını yerine getiren ve fonksiyonel olarak çalışan bir oyun oluşturmayı başardık. Yaptığımız işi 48 saatlik çerçevede incelediğimde ben başarılı buluyorum. Oyunun temel hikayesi biz bir askeriz ve önemli bir bilgiye sahibiz. Bizi bir operasyon sırasında alıkoyuyorlar ve sorguya alıyorlar bir VR içerisinde kendi zihnimizde geziyoruz sahip olduğumuz bilgi kitap formunda( kitabı Franz Kafka 'nın dönüşüm kitabı olarak seçtik çünkü tema ve konularımızdan biri dönüşüm üzerineydi tabi bizim oyundaki dönüşümümüzü yansıtması açısından değil sadece mizahi olarak eklemek istedik.) bu kitabı ele geçirmek isteyen yapay zekalar var zihnimizde onlar kitaba ulaşmadan biz zihnimizi kapatan bir kapıyı açabilmek için anahtarlar bulmaya çalışıyoruz 3 adet anahtarı bulduğumuzda zihnimizden çıkabiliyoruz fakat bu sırada zihnimizi de korumaya çalışıyoruz bir "Sanity" barımız var sol altta süre geçtikçe o azalıyor ve biz yapay zekaları vurarak akıl sağlığımızı koruyoruz buradaki dönüşüm "Sanity ve Insanity" olma durumumuz aslında. Ve tema savunma olduğu içinde sahip olduğumuz bilgiyi savunmaya çalışıyoruz. Eğer yapay zekalardan biri bize temas ederse kitabın yerini bizden direk öğreniyor ve kitaba en yakın olan yapay zeka gidip kitabı alıyor sonrasında direk çıkışa yöneliyor eğer kitabı alan yapay zekayı vurursak kitap rastgele başka bir konuma gidiyor ve yapay zekalar aramaya devam ediyor.

Nereden Başladık--->

25 Ekim Cuma Günü 17.00'dan biraz daha sonra bize tema ve konumuzu söylediler. Bizde balkona çıktık ve konu hakkında kafa yormaya başladık ne yapabiliriz bu savunma ve dönüşüm dediğimizde aklımıza neler geliyor bunları bir kağıda not aldık sonrasında 1-1.30 saat kadar konuşunda aklımıza In Sanity fikri geldi ve 3 kişilik bir ekip olarak bir arkadaşım model tasarım ve dokulanmasıyla uğraştı tabi şöylede bir durum söz konusu 48 saat içerisinde 1 kişinin yapabileceği model sayısı belliydi o yüzden bende zamanında Unreal'ın marketplace'inde ücretsize düşen Crazy Dining Sets paketini çalıştığım ortama aktardım. Arkadaşımın modelleriylede birlikte harmanlayarak yukarıda resimlerini koyduğum sahneleri oluşturdum. Bu yönden biraz yarışmacılar tarafından eleştiri aldık haklı/haksız orası tartışılır ama yarışma gereği bize ait olmayan modelleri kullanamayacağımıza dair bir yasak olmadığı için kullandık. Sonrasında Game Developer olarak ekibimizde görev yapan arkadaşım karakterin temel mekaniklerini bitirdi ve benim bilgisayarımda oyunun dosylarını birleştirdik.

Sonuç

3.Olarak Otto Game Jam yarışmasını tamamlamış olduk. In Sanity ', indirip denemek isterseniz İndir 'e tıklayarak oyunu indirebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: