Level Design Nedir ? Level Designer Ne İş Yapar?

Kendi Hakkımda…

Uzun süredir takriben 3-4 yıl kadar blog yazmıyorum, bu süreçte kendim için yeni bir odak buldum. Uzun yıllardır yazılımla ilgileniyordum ve bir vesileyle güzel bir ekiple birlikte oyun geliştirmeye başladım. Yazılımcı olarak başladığım bu süreçte level design daha çok ilgimi çekmeye başladı. Bu yazımda level design nedir, level designer’ın iş kapsamı nedir ve bu işe adım atmak için bilinmesi gerekenleri kendi tecrübelerime dayanarak anlatacağım. Sıkmadan ve uzun tutmadan yazmayı planlıyorum. Umarım keyifle okuduğunuz bir yazı olur.

Level Design Nedir?

Level Design temel anlamıyla bir oyun içerisindeki gidişatın oyuncuya gösterimini aktarmak. Yani oyunu görevler çerçevesinde ele aldığımızda oyuncu için görevin başından sonuna kadar mantık çerçevesinde görevin gidişatının belirlendiği haritayı oluşturmak. Bu işlem tamamlandıktan sonra yani oyuncuyu görevin başından sonuna kadar götürecek şekilde harita tasarlandıktan sonra haritanın göze hitap etmesi için veya farklı fonksiyonlara sahip olacak olan alanlar için düzenlemeler başlar. Bu fasılı ışıklandırmalar ve optimizasyon çalışmaları takip eder. Günümüzde oyunlar gerçekten yüksek grafiklere sahip olabiliyor bunun içinde bir çok oyun motorunda bulunan güçlü grafik motorları etkili oluyor. Bu sayede yeni başlayanlar için dahi güzel sahneler çıkartmak zor olmuyor. Fakat bir sahnenin güzel olması o level’ın güzel olduğu anlamına gelmiyor. Level Design ‘ın temelinde dediğim gibi oyunun oynanabilirliğine etkili bir şekilde efektif tasarlanmış olması gerekiyor. Bunun için diğer yazılarımda dikkat edilmesi gereken hususları paylaşacağım. Bu yazımda bahsetmek istediğim bir diğer husus ise öncelikle iyi bir hayal gücüne sahip olmanız gerekiyor level design için en önemli koşullardan biri budur zira tabii ki oyunun hikayesini iyi yansıtmak sahnelerle uyum yakalamak ve oyuncuyu çevreye adapte etmek gibi zorlukları var fakat eğer hayal gücünüzün geniş olduğunu düşünüyorsanız ve oyun oynamayı bırakıp birazda oynadığınız oyunların arkaplanında neler olduğunu görmek istiyorsanız level design ‘ın gayet güzel bir çalışma alanı olduğunu söyleyebilirim. Bunun için tabii ki bir eğitim arkaplanınız olsa çok daha iyi olur. Fakat %100 zorunlu bir koşul olmadığını söyleyebilirim, yaptığınız çalışmalardan bir portfolyo oluşturabilirsiniz, bir start-up ‘ta veya oyun geliştirmek için bir yerde çalışmak istiyorsanız buda gayet yeterli bir arkaplan oluşturacaktır özellikle yazılım üzerinde daha çok zaman harcadıysanız bir GitHub reponuz olsa iyi olur.

Bir Level Designer …

Level Designer olarak çalışmak istiyorsanız 3D modelleme bilmeniz gerekiyor mu ?, yazılımla ilgilenmeniz gerekiyor mu?, Dokulama bilmeniz gerekli mi ?… Gibi bir çok soru sorabilirsiniz bu durum aslında çalışacağınız işin ölçeğiyle alakalı yani büyük ölçekli bir oyunda çalışacaksınız mutlaka değil lakin büyük oranda iş yükünüz bir çok kişiye dağılır yani UV Mapping’i biri dokulamayı başka biri modellemeyi daha farklı biri yapabilir. Fakat yinede sizin konu hakkında bilgi sahibi olmamanız gerekiyor demek değildir bu. O yüzden bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız çok yönlü olmakta fayda var. Gerçi bu bir çok iş için geçerli, baktığımızda çalışmak için sizden birçok konuda tecrübe bekleniyor ki bu sebeple örnek verecek olursam web alanında eskiden back-end, front-end developer aranıyorken artık full-stack developer’lar aranmaya başlandı. Toparlayacak olursam level design ‘a merak sarıp bu işi kendinize yol edinecek olursanız bu işe başlarken öncelikle ücretsiz/ücretli modellerden yararlanarak sahnelerinizi oluşturmaya başlayıp daha sonra sahne için gerekli gördüğünüz objeleri 3D modellemeye başlayarak yaptığınız iş için gerekli donanımı kendinizde oluşturabilirsiniz. Bunun için Blender, Cinema 4D, 3D’s Max gibi programları inceleyebilirsiniz. Ben genellikle Cinema 4D kullanıyorum ama bu işe adım atacaklar için Blender‘ı önerebilirim, öncelikle açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması güzel bunun yanı sıra internette öğrenmek için bir çok tutorial mevcut. Cinema 4D ve 3D’s Max öğrenciler için ücretsiz olarak 5 yıl kadar yanlış hatırlamıyorsam kullanıma olanak sağlıyor fakat normalde ücretli ben Cinema 4D ‘de öğrenci olarak lisansımı almıştım ve hala kullanıyorum (hala öğrenciyim).

Unity 3D
Unreal Engine 4
Lumberyard

Unreal & Unity & Lumberyard

Unreal ve Unity hali hazırda kullanmış olduğum oyun motorları bunlar için “VS” şeklinde bir başlık açmayacağım kullanacaklar için Unreal ile oyun yazmak istiyorlarsa “C++” dilini Unity üzerinden oyun yazacak olanlarda “C#” dilini kullanacaklar tabii ki grafiksel olarak kullandıkları grafik motorları farklı fakat bunların Workflowları için bir çok yazı mevcut ilerleyen zamanlarda oyun motorlarının kullanımı özellikleri ve neler yapılabileceğiyle ilgili yazılarda yazacağım. Lumberyard yakın zamanda tanıştığım gayet hoşuma giden ve kesinlikle mini bir proje çıkartıp buraya ekleyeceğim bir oyun motoru. CryEngine altyapısıyla hazırlanmış olup Amazon tarafından geliştirilen bir oyun motorudur kendileri. Lumberyard şuanlık sahnelerde kullanacağınız modelleri sadece 3D’s Max ve Maya’da bulunan bir formatla kullanmanıza olanak sağlıyor yani diğer söylemiş olduğum iki oyun motorundaki gibi fbx, obj, dae gibi formatları kabul etmiyor. Bu kısmı kısa kesmiş olmamın nedeni ilerleyen zamanlarda Unity ve Unreal için birçok yazı yazacağım için, şu sıralar iki oyun motoru için de bir gidişat planlıyorum yavaş yavaş onlarıda yazıya dökeceğim… 🙂

Eğlence –>

Level Designer olmak yazı dahilinde eğlenceli görülebilir ki saatlerini vermeye hazır biri için gerçektende öyle. Fakat tam olarak yapmaya çalıştığımız şey oyuncuya en eğlenceli deneyimi sunmak ve oyuncuyu oyunda tutmak olduğu için aslında bir anlamda gayet zor bir iş. Her işin zorluğu olduğu gibi eğlenceli olmasının yanında sahnedeki yapay zekalarıda yerleştirmek bize düşüyor bu yüzden oynanış için düşünmemiz gereken serüven uzun oluyor çünkü sahnenin gittiği yönü planlarken düşmanların nereden çıkacağını kaç kişi olacağını tasarladığınız alanda ne kadar yapay zekaya yer verebileceğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Ve bu sadece düşman yapay zekalar için değil interaktif yapacağınız yapay zekalar içinde geçerli sahnede bulunması gereken konum doğru mu , sizi nereye yönlendirecek, sizin interaktiften sonra gideceğiniz yönde harita ne şekilde genişleyecek veya daralacak bu gibi parametreleri spesifik olarak size söylemedikleri sürece bunları iyi kararlarla sahneye uygun hale getirmeniz gerekiyor. Belki düşünme sürecini abarttığımı düşünebilirsiniz ne var bunlara karar vermeye gibi fakat benim için genelde çok sancılı geçen bir süreç. Çünkü bir oyun tasasrlıyorsunuz ve oyunun sahneleri oyuncu tarafından yorumlanıyor işi yaptığınız sırada eğlendiğiniz kadar oyuncununda o sahnede vakit geçirmeyi sevmesi gerekiyor. Sonuçta bu işi kendimiz için değil oyuncu için yapıyoruz. Oyunun geçmesi gerektiği döneme uygun birçok referansı incelemeniz gerekiyor, benim en sevdiğim kısım burası ileride yaptığınız işinde bir başka oyun geliştiricisi tarafından bu şekilde referans alınarak incelenebilecek olması gayet heyecan uyandıran bir durum benim için. Umarım sizin içinde öyle olur… 🙂 Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

You may also like...

4 Responses

  1. Gamze dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: